Kürşat isyanı

KÜRŞAT İSYANI

Gülsev Eyüboğlu İrhan

Kürşat isyanı;TÜRK tarihinin ve TÜRK karekterinin en önemli olaylarındandır.
 
Alp Kürşat;Göktürk Hanlarından 10.Büyük Türk Hakanı ,Çuluk Kağanın küçük oğludur.Çuluk Kağan,2 yıllık bir Hakanlıktan sonra bir Çin prensesi olan eşlerinden İçing Hatun tarafından zehirlenerek öldürüldü.
Yerine kardeşi,Kara Kağan geçti.Kara Kağan ağabeyi Çuluk Kağanı zehirleyerek öldüren yengesi İçing hatunla evlendi.Kürşat ın amcası Kara Kağan zaten çok kararsız bir kişi idi.TÜRK Hakanı olduktan sonra evlendiği çin prensesi yengesinin tamamen hükmü altına girdi.
Çin prensesinin entrikaları ve üst üste gelen soğuklar ve kıtlıklar yüzünden TÜRK Hakanlığı çok büyük tahribata uğradı.Zaten pusuda bekleyen Çin;TÜRK Hakanlığına saldırdı ve Türk Ordusu nu dağıttı.Hakan Kara Kağan ve 100000 bin TÜRK yönetici Çinliler tarafından esir alındı.
Kara Kağan ın yerine Çinliler;Sirba Kağanı TÜRK Hakanı ilan ettiler.Ancak Çin Hakimiyetini kabul eden Sirba Kağanı ,Türkler Hakan olarak kabul etmediler.
Çinde; Tang hanedanından 2.imparator Li Şih-Min;13 yıldan beri Hükümdardı ve 40 yaşındaydı.Çin o dönem çok kalabalık nüfusu süper güç bir devletti.Ve kuzey Çinde yüzbinlerce Türk tutsaktı ve her an imha tehlikesiyle karşıkarşıyaydı.
Sirba Kağanı;Hakan olarak kabul etmeyen Türkler;Çin tutsaklığından kurtulmak için çok çok büyük bir gizlilikle çalışmaya başladılar.40 kişilik bir isyan örgütü kurdular.
Bu 40 Türk savaşcı(alp),Kürşat ı başkan seçtiler.Kürşat Kağan başkanlığı şartlı kabul etti.
Kağan Kürşat'ın şartları;isyan başarıya ulaşırsa,kendisi kesinlikle HAKAN olmayacak.Siyasetten çekilecek.Çünkü,bu kutsal isyanın tamamen bir TÜRK isyanı olduğundan hiç kimse şüphe etmemelidir.KÜRŞAT ın,Hakan olmak için başkanlığı kabul ettiği söylenmemelidir.
Bu düşüncede olan Kürşat Kağan;39 savaşcının kendini Hakan adayı olarak göstermesini kabu etmedi.Bunun üzerine,isyan başarıya ulaşırsa Kürşat Kağanın ağabeyinin oğlu Türk Hakanı ilan edilecekti.
Kürşat İsyanı planı;Çin imparatoru Li Şihmin esir alınacak.Türk illerine kaçırılacak.Ve takas olarak Çin sarayında tutsak olan Türklerle ve Çin egemenliği altındaki Türk toprakları istenecektir.Ve isyan başarıya ulaşır ulaşmaz tüm Türkler hızla ayaklanacaklar ve topraklarında bulunan Çinlileri öldüreceklerdir.
Kürşat Kağan ve 39 savaşcı;önce Çinde istihbarat yaptırdı.Çin İmparatoru Li Şihmin;her gece kılık değiştirerek Çin Başkenti Çangan'da dolaştığını öğrendiler.Hemen harekete geçildi.Ancak,baskın yapacakları gece büyük bir fırtına patlak verdi.Çin İmparatoru dışarı çıkmadı.Bunun üzerine;Kürşat Kağan ,İsyanın duyulup bütün Türklerin kılıçtan geçirilmesinden korkarak hemen Çin Sarayını basma emrini verdi.Bu akılalmaz cesaret örneklerinden biridir Türk Tarihinde.Çin İmparatorunu silah gücüyle ele geçirme kararıdır bu.Çünkü kendisi ve 39 arkadaşı inanılmaz derecede müthiş silah kullanan savaşçılardır(Alp).
Gerçekten o gece,bu inanılmaz cesarete sahip 40 Türk savaşcı,Çin Sarayını bastı.Çok kanlı çarpışmalar oluyordu.Yüzlerce Çin askeri;40 TÜRK ün keskin nişancılığı ve vuruş kabiliyetiyle,TÜRK okları ve kılıçları altında can verdi.
Çin askerlerinin yerden biter gibi çoğaldığını ve İmparatoru tutsak alamıyacaklarını anlayan KÜRŞAT Kağan;sarayı terketme emrini verdi.İmparatorun ahırına saldıran 40 yiğit,atlara atlayarak Çin Başkenti Çangan dan çıkmayı başardılar.
Ancak bütün Çin ordusu 40 Türk Savaşcının peşlerine takıldı.VEY ırmağı kıyısına kadar gelen bu kahraman 40 yiğit;bir kaç yüz çin askerini okladıktan sonra,gözyaşartıcı ve olağanüstü bir KAHRAMANLIK içinde öldüler.KÜRŞAT KAĞAN VE 39 ARKADAŞI Vey ırmağının sarı topraklarında yatmaktadırlar.
KÜRŞAT İSYANI başarılamadı ama;bu akılalmaz kahramanlık dalga dalga TÜRK İllerine dağıldı.Bütün TÜRK İllerinde egemenlik fırtınaları esmeye başladı.
Hiç bir Milletin tarihinde böyle akıl almaz kahramanlık örneği yoktur.Ama TÜRK Milletinin tarihinde nice nice KÜRŞAT İSYANI kahramanlıkları vardır.Tıpkı yedi düvele karşı başkaldıran Gazi Mustafa Kemal ATATÜRKümüz ve hepsini darmadağın ederek kurulan TÜRK DEVLETİ Türkiye Cumhuriyetimiz gibi.
Bu 40 TÜRK'ün akıl almaz saldırısı;Çinlileri kalplerinin derinliklerinde sarstı korkuttu.
TÜRKlerde ise;önüne geçilemeyen bir şahlanışla egemenlik arzusuyla kasırgalar gibi esmeye başladı.
TÜRK BOYUN EĞMEZ.
TÜRK ZİNCİRLENEMEZ.
TÜRK TUTSAK EDİLEMEZ.
TÜRK KİMSEYE BOYUN EĞMEZ ASLA.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
saygıyla Gülsev Eyüboğlu

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !